Dzień 587 – Ciekawie to brzmi w sytuacji kiedy odmówiono mi refundacji leczenia!

sty 10, 2013   //   przez Jacek   //   BLOG, Leczenie, Lek, NFZ, Ogólne, Życie z SM  //  Możliwość komentowania Dzień 587 – Ciekawie to brzmi w sytuacji kiedy odmówiono mi refundacji leczenia! została wyłączona

W 2012 r. na refundacji leków zaoszczędzono prawie 2 mld zł

W 2012 r. z planowanych 10,9 mld zł na refundację leków nie wykorzystano ok. 1,7-1,8 mld zł – poinformował w piątek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dodał, że nie ma możliwości bezpośredniego przesunięcia tych środków np. na świadczenia zdrowotne.

Neumann odpowiadał w piątek na pytanie posła Piotra Zgorzelskiego (PSL) o możliwość przeznaczenia niewykorzystanych w 2012 r. przez NFZ na refundację 1,7 mld zł na pokrycie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, „których finansowanie jest daleko niewystarczające” oraz na pokrycie kosztów nadwykonań. „Czy planowana jest nowelizacja ustawy refundacyjnej, aby prezes NFZ mógł przesuwać zaoszczędzone na refundacji środki na świadczenia opieki zdrowotnej lub zapłatę za nadwykonania” – pytał Zgorzelski.

Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że dzięki obowiązującej od 1 stycznia 2012 r. ustawie refundacyjnej udało się wynegocjować niższe ceny leków i stąd są oszczędności w ubiegłym roku w NFZ. „Całkowity plan na refundację w 2012 r. to 10 mld 901 mln zł, a wykorzystano 8 mld 149 mln zł” – mówił i dodał, że dane te mogą jeszcze się zmienić po całkowitym zbilansowaniu poprzedniego roku. Pieniądze na refundacje leków to zgodnie z ustawą refundacyjną 17 proc. planu finansowego Funduszu.

 Jak mówił, niedowykonanie z refundacji za 2012 r. wyniesie więc ok. 1,7-1,8 mld zł i jest skutkiem głównie obniżenia cen leków po negocjacjach z firmami farmaceutycznymi. „Niewykonanie wpływów ze składki zdrowotnej też osiągnęło ok. 1,7 mld zł” – poinformował.

Przypomniał, że „prezes NFZ wystąpiła do ministerstwa zdrowia i ministerstwa finansów o zgodę na przesunięcie niewykorzystanych środków z refundacji na ubytek tej składki, ale opinie prawne były jednoznaczne, że nie można dokonać takiego przesunięcia, ponieważ według ustawy refundacyjnej środki te mogą być wykorzystane tylko na refundację leków” – wyjaśnił.

„Akurat w tym roku powstały duże oszczędności na lekach, ale nie musi się to powtarzać w przyszłości, ponieważ trudno zakładać, że ceny leków będą spadały w nieskończoność – gdzieś kończy się granica rentowności firm farmaceutycznych” – mówił. „Nie wiadomo, czy w 2013 r. również będą oszczędności, ponieważ w międzyczasie na listy refundacyjne cały czas trafiają nowe leki, które podnoszą koszty refundacji” – dodał.

Neumann zapowiedział, że resort będzie dokładnie analizował wpływ ustawy na rynek leków, a także na poziom współpłacenia pacjentów. Dodał, że resort przygotowuje się do nowelizacji ustawy refundacyjnej, która w jego opinii dała wiele dobrego np. bardziej transparentny rynek farmaceutyczny. „Chcemy zaproponować zmiany, które ją jeszcze ulepszą, albo wyeliminują drobne niedociągnięcia” – wyjaśnił.

Jednocześnie Neumann zapewnił, że „NFZ będzie płacił za ponadlimitowe świadczenia, które ratują życie i na to środki muszą się znaleźć”. Podkreślił, że z kolei to, czy i w jakim stopniu Fundusz „zapłaci za planowe ponadlimitowe świadczenia, będzie zależało od spływu składki w tym roku oraz od tego, czy będą wolne środki w rezerwie”.

„Trzeba zrobić bilans umów; nadwykonań i niewykonań i dopiero wtedy znana będzie skala potrzeb zapłaty za ponadlimitowe nadwykonania ratujące życie oraz pozostałe. Za ubiegły rok jeszcze takiej informacji nie ma” – podkreślił Neumann.

W grudniu 2012 r. prezes NFZ informowała, że według stanu po dziesięciu miesiącach 2012 roku niewykonanie z refundacji wynosi 1,34 mld zł. „Zgodnie z ustawą refundacyjną możemy je przesunąć np. na programy lekowe i chemioterapię, ale nie na inne świadczenia w bieżącym roku” – wyjaśniała. Dodała, że NFZ wystąpił z propozycją noweli ustawy refundacyjnej tak, aby możliwe było ewentualne przesuwanie niewykorzystanych środków z refundacji leków na inne świadczenia medyczne.

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia tego roku, wprowadzając m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zgodnie z ustawą Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje listę leków refundowanych w formie obwieszczenia. Ceny leków są negocjowane z firmami farmaceutycznymi.(PAP)

Źródło: PAP

Archiwum