Dzień 540 – Wiceprezes NFZ: od 1 stycznia za nieuprawnioną refundację zapłaci pacjent

lis 23, 2012   //   przez Jacek   //   BLOG, NFZ, Ogólne  //  Możliwość komentowania Dzień 540 – Wiceprezes NFZ: od 1 stycznia za nieuprawnioną refundację zapłaci pacjent została wyłączona

Po 1 stycznia 2013 r. NFZ będzie dochodził zwrotu kosztów za nieuprawnioną refundację od chorego a nie od lekarza – zapewnia Marcin Pakulski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia.W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, wiceprezes Funduszu wskazuje, że nawet jeżeli po 1 stycznia okaże się, że Centralny Wykaz Ubezpieczonych nie potwierdza uprawnień pacjenta, to może on złożyć specjalne oświadczenie, w którym potwierdzi, że jest ubezpieczony, a tym samym ma prawo do leczenia za pieniądze NFZ albo z budżetu.

Złożenie takiego oświadczenia i zawiadomienie o tym NFZ automatycznie oznacza, że Fundusz bierze na siebie odpowiedzialność za wyjaśnienie w sytuacji, gdy okaże się, że oświadczenie jest nieprawdziwe – zapewnia Pakulski.

Do tej pory zakwestionowanie przez NFZ tytułu do świadczeń zdrowotnych przenosiło konsekwencje na tego, kto udzielał takiej osobie porady. Fundusz nie płacił za takie usługi.

źródło: www.rynekaptek.pl

Archiwum