Dzień 531 – ze świata….

lis 14, 2012   //   przez Jacek   //   BLOG, Nowotwór, Ogólne  //  Możliwość komentowania Dzień 531 – ze świata…. została wyłączona

Jeden test na wiele nowotworów

Poszukując jednego tylko białka, można wykryć wiele różnych nowotworów – poinformowano podczas konferencji zorganizowanej w Liverpoolu przez brytyjski National Cancer Research Institute.

Zespół naukowców z Gray Institute for Radiation Oncology and Biology przy Oxford University zwrócił uwagę na białko gamma-H2AX, które jest wytwarzane w odpowiedzi na uszkodzenie DNA. Uszkodzenie DNA może być jednym z pierwszych etapów prowadzących do przekształcenia się zdrowej komórki w komórkę nowotworową.

Badacze posłużyli się przeciwciałem wiążącym się z gamma-H2AX i zdolnym do odszukania go w organizmie. Do przeciwciała dodano niewielką ilość materiału radioaktywnego. Dzięki temu, aby wykryć potencjalny nowotwór wystarczyło znaleźć miejsce promieniujące silniej niż reszta organizmu.

Przeciwciała podano genetycznie zmodyfikowanym myszom, wyjątkowo podatnym na różnego rodzaju nowotwory. Gdy myszy miały od 90 do 100 dni, wykryto u nich podejrzane nagromadzenia przeciwciał. Gdy miały 120 dni, w miejscach tych pojawiły się guzy.

Autorzy badań uważają, że w ten sposób można by wykrywać u ludzi na przykład raka piersi, płuc, skóry, nerek i pęcherza. Wystarczyłoby zwiększyć dawkę izotopu, aby w podobny sposób niszczyć nowotwory we wczesnym stadium rozwoju, selektywnie je napromieniowując. Komórki z uszkodzonym DNA pod wpływem promieniowania ulegałyby dalszym uszkodzeniom, przyciągającym jeszcze więcej przeciwciał – aż do zniszczenia guza. Jednak dopracowanie metody wymaga jeszcze długotrwałych badań.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Archiwum