Dzień 497 – Rozpoczął się III Kongres Onkologii Polskiej

paź 11, 2012   //   przez Jacek   //   BLOG, Nowotwór, Ogólne  //  Możliwość komentowania Dzień 497 – Rozpoczął się III Kongres Onkologii Polskiej została wyłączona

Kilkuset lekarzy onkologów i naukowców z Polski i zagranicy bierze udział w III Kongresie Onkologii Polskiej, który rozpoczął się we Wrocławiu. W ciągu czterech dni odbędzie się kilkadziesiąt sesji edukacyjnych i wykładów z niemal wszystkich dziedzin onkologii.

Jak powiedział przewodniczący Komitetu Organizacyjnego III Kongresu Polskiej Onkologii dr hab. Marek Bębenek, główne wyzwania, jakie stoją dziś przed polską onkologią, to dynamicznie wzrastająca liczba zachorowań na nowotwory oraz potrzeba rozbudowy ośrodków onkologicznych w kraju.

– Na Dolnym Śląsku co roku notujemy 13 tys. nowych zachorowań. W tym roku chorych ze zdiagnozowanym nowotworem w regionie jest 40 tys. – powiedział Bębenek.

Dodał, że aby usprawnić w Polsce diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych, potrzebne jest rozbudowanie ośrodków onkologicznych. – Doposażenie i rozbudowanie ośrodków onkologicznych jest tu kluczowe. Nowotworów nie leczy jeden lekarz, lecz szereg specjalistów, których muszą gromadzić takie ośrodki. Konieczne są również inwestycje w nowe leki i techniki leczenia – tłumaczył lekarz.

Zdaniem Bębenka dziś w specjalistycznych ośrodkach onkologicznych w Polsce opiekę znajduje jedynie 50 proc. pacjentów, którzy wymagają leczenia. Niedofinansowana przez NFZ jest również – zdaniem lekarza – chirurgia onkologiczna. – Chirurgia onkologiczna jest deficytowa, ponieważ te procedury wycenianie są poniżej kosztów, które za sobą pociągają – powiedział Bębenek.

Program kongresu został podzielony na sesje edukacyjne i tematyczne, podczas których lekarze i naukowcy będą rozmawiać o niemal wszystkich rodzajach chorób nowotworowych, diagnozie, metodach leczenia, lekach i najnowszych technikach medycznych. Uczestnicy kongresu będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania m.in.: dlaczego ryzyko zachorowania na nowotwory stale wzrasta i w jaki sposób zredukować o połowę zachorowalność i umieralność na te choroby.

W kongresie bierze udział zdobywca Nagrody Nobla w 2008 r. w dziedzinie medycyny, wirusolog prof. Harald zur Hausen, który będzie jednym z prowadzących sesję plenarną pt. „Czy jesteśmy skazani na raka?”.

Kongres zakończy się w sobotę.

źródło: PAP

Archiwum